TURQUALITY NEDİR?

Şirketlerimizin ve markalarının uluslararası düzeyde bilinirliğinin artırılmasına yönelik olarak 2003 yılında uygulamaya konulan Turquality destek programı, ülkemizden dünya çapından bilinen markalar çıkması ve ihracat hedeflerinin gerçekleşmesini sağlayabilecek en önemli ve kapsamlı destek programıdır.

0 tarih itibarıyla ülkemizin seçilmiş tekstil ve hazır giyim firmaları ve markaları için pilot bir çalışmayla başlayan Turquality destek programı, dönüşüm ve gelişme sürecinin ardından 2006 yılından itibaren tüm sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerin ve markalarının yaralanacağı bir programa evrildi. Bu dönüşüm sürecinde bir Dış Ticaret Uzmanı olarak işin içinde, ekibin bir parçası olmak benim için son derece önemliydi. Ancak 2010 yılının Kasım ayının sonlarında Daire Başkanlığı ve kamu görevimden ayrıldım. O günden bu yana özel sektörde değer yaratmaya gayret ediyorum.

Bugünden geriye baktığımda, ilk günlerde yaşanan dönüşüm süreci dışında Turquality destek programının ciddi bir gelişim süreci içinde olmadığını görüyorum. Hatta bazı açılardan gerilediğini ve markalarımızın kuvvetli şekilde desteklenmesi anlayışından vazgeçilerek alışagelmiş teşvik programı bakış açısının yerleştiğini anlıyorum ve bundan büyük üzüntü duyduğumu da belirtmek zorundayım.

Gelecek dönemde Turquality destek programının, amaçlandığı gibi ilerlemesini, gelişmesini, ülkemiz markalarının en doğru ve değer yaratacak şekilde desteklenmesini sağlayacak şekilde uygulanması için bazı hususları gündeme taşımakta fayda olacağını düşünüyorum.

 • Turquality programının ve ülkemiz markalarının tanıtılması için Londra, New York, Moskova, Paris, Tokyo gibi önemli merkezlerde faaliyetler yapılması düşünülmüştü.
 • Özellikle belirtmek isterim ki, Turquality destek programının yapılanma ve gelişme sürecinde özel sektörden gelen deneyimli temsilcilerle birlikte çalışmamız önemli katkı sağladı. Sadece bu amaç için Turquality Çalışma Komitesini kurmuştuk ama bildiğim kadarıyla şu anda özel sektör temsilcilerinin de olduğu bir komite yok.
 • 2006 yılında Turquality destek programını tüm sektörlere açtığımızda biz de bilinirlik sorunuyla karşı karşıya kaldık. Hem program tam bilinmediği hem de halen sadece tekstil ve hazır giyim markaları için uygulandığı zannedildiğinden ilk aylarda yurt içinde programı tanıtmak için çok uğraştık. Ama zamanla tanınır hale geldi ve daha önce belirttiğim gibi tüm sorunlarına rağmen uygulanan en iyi destek programı.
 • “10 yılda 10 dünya markası” vizyonuyla yola çıkmıştık, bugün geldiğimiz noktada her sektörde ülkemizin önemli markalarının desteklendiği, birçoğunun bölgesel düzeyde en bilinirliği markalara dönüştüğü görülüyor. 10 yıl içinde olmasa da dünya markası olmaları yönünde önemli ilerleme kaydettiklerini söylemek gerekir.
 • Turquality destek programını, dünyadaki devlet destekli tek uluslararası markalaşma programı olduğunu iddia etmiştik. O dönemde bizim programımıza benzer bir program Malezya’da uygulanıyordu ama bizimki kadar kapsamlı değildi. Bu anlamda da bir ilki başardık.
 • 2008 yılında Turquality destek programının yeniden yapılandırılması sürecine girmiştik. Bu dönemde gelen talepleri ve şikayetleri dikkate alarak mevzuatı değiştirmiştik. Yine bu dönemde, bence çok önemli bir çalışma ile, otomasyon sistemi üzerinden online başvurulan, başvuruların online incelendiği ve sonuçlandırıldığı ilk ve tek destek programı idi. Maalesef geçen yıllarda bu konuda pek bir ilerleme olmadığı görülüyor.
 • Ayrıca yine 2008 yılında diğer teşvik programlarından farklı olarak bir performans modelinin oluşturulduğu ve halen uygulanmaya devam eden bir program olarak Turquality, verilen desteklerinin etkilerinin ve sonuçlarının ölçülebildiği tek destek programıdır.
 • Turquality destek programı, standart bir teşvik programından farklı şekilde, şirketlerin kapsamına alınma sürecinin farklılaştığı bir programdır. Şirketlerin kurumsal yönetim süreçlerinin( stratejik planlama, kurumsal performans yönetimi, marka yönetimi, dijitalleşme, tedarik zinciri yönetimi, bilgi sistemleri yönetimi vb.) incelendiği ve buna göre puanlanarak destek kapsamında olup olmayacağına karar verilmektedir. Bu uygulama Türkiye’de ilk ve tektir ve öyle olmaya devam etmektedir.
 • 2006 yılından itibaren “Vizyon Seminerleri” başlığı altında dünyanın önemli marka ve pazarlama uzmanları/teorisyenleri/iş insanlarıyla, Turquality destek programında yer alan firmalarımıza değer yaratan seminerler gerçekleştirdik. Bu kapsamda, Jack Trout, Don Peppers, Robert Kaplan, Jagdish Seth, David Bosshart, Muhtar Kent, Vijay Govindarajan şirketlerimize seminer verdi. Bildiğim kadarıyla 2013 yılından bu yana şirketlerimiz açısından önemli bir değer olan “Vizyon Seminerleri” gerçekleştirilmiyor.
 • Uygulamaya konduğu tarihten bu yana destek kapsamındaki şirketlerin orta ve üst düzey yöneticileri için özel olarak tasarlanmış bir eğitim programı içeren tek destek programı Turquality’dir. Böylece hem şirketlerimizin hem de sektörlerin insan kaynağının niteliğinin gelişmesi yolunda ciddi bir adım atılmıştır. Koç ve Sabancı Üniversitelerinde verilen eğitimlerle başlayan “Turquality Yönetici Geliştirme Programı”, Bilkent ve İstanbul Üniversiteleri’nin katılımıyla devam etmektedir.
 • Türkiye’nin önde gelen aylık ekonomi dergisi Capital tarafından 2008 yılında düzenlenen “iyi 10 proje” araştırmasında Turquality, son 10 yıla damgasını vuran projeler arasında yer almıştı.
 • Turquality destek programı kapsamında, Design Turkey Endüstriyel Tasarım Yarışmasını, Endüstriyel Tasarım Meslek Komitesi ile birlikte hayata geçirmiştik. O günden bugüne önemli tasarım yarışması haline geldi.

Başta Turquality destek programının yeniden yapılandırılması projesi dâhil olmak üzere, tüm çalışmaların içinde olmaktan memnuniyet ve gurur duyduğumu söylemek zorundayım. Son birkaç yıldır ortaya çıkan anlayışa bağlı olarak gerileyen ve standart bir teşvik uygulamasına dönüşen Turquality destek programının, sektör temsilcileriyle çalışılarak gelecek günlerde daha kuvvetli, olumlu bir anlayışla yeniden ele alınması ve geliştirilmesi gerekiyor.

Turquality Süreç Yönetimi Danışmanlığı hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için tıklayın.